Tere Otunun Mucizevi Faydaları

Tere Kürü Nasıl Hazırlanır, Kullanılır?

Malzemeler:

  • Yarım litre su
  • 15 dal tere otu

Hazırlanışı:

Tere kürünün hazırlanması çay hazırlamaya benzediği için tere çayının düzenli kullanımı olarak da tarif edilebilir. Çayı hazırlamak için önce yarım litre su kaynatılır. Ardından içine 15 dal tere atılır ve tencere kapağı kapalı olacak şekilde 3 dakika haşlanır. Son olarak sıcak şekilde süzülür ve soğumaya bırakılır. Böylece tere çayı demlenmiş olur.

Terenin sağlığınıza en hızlı ve taze şekilde katkı sağlamasını isterseniz tere suyu da sizin için iyi bir yöntem olabilir. Meyve sıkma makinesinde taze meyve ve sebze sularını hazırladığınız sırada bir miktar da tere eklemek, terenin tüm faydalarını alabilirsiniz.

Terenin acımsı tadıyla bir türlü yıldızı barışmayanlar için de ek meyveler lezzetli bir çözüm olacaktır. Terenin suyu sadece dahili değil harici olarak da kullanılabilir. Yani sadece içerek değil bu suyu cildinize sürerek de fayda sağlayabilirsiniz.

Güzellik açısından tere suyu neye iyi gelir diye bakacak olursak karşımıza öncelikle saç problemleri çıkar. Tere suyunun faydaları, ışıl ışıl, çabuk uzayan ve kepeksiz saçlara sahip olmanızı sağlayabilir. Bunun için taze sıkılan tere suyu ve rum karışımını düzenli olarak her gün saç diplerinize friksiyon yapmanız gerekir. Böylece saç deriniz bir yandan temizlenip yenilenirken bir yandan da doğal vitamin ve minerallerle beslenecektir. Tereyi besin olarak tüketmek ise içerdiği vitamin ve minerallerin cilt ve tırnak sağlığını artırmayı sağlar.

Tere Kürü Faydaları, Neye İyi Gelir?

Bronşları dolmuş kişilere önerilen tere kürü, önemli başka bir hastalığı olmayanlar tarafından kullanılmalıdır. Tere kürü, solunum yollarını rahatlatma özelliği nedeniyle bu konuda rahatsızlık hissedenler ve öksürük, balgam gibi şikayetleri olan kişiler tarafından 5 gün boyunca uygulanabilir. Böylece solunum yollarının daha hızlı açıldığı, öksürüğün azaldığı ve vücuttan balgamın temizlendiği görülür.

Tere çayı faydaları açısından yemeklerden iki saat önce ve sonra soğuk olarak içilir. Böylece vücudumuz içindeki maddelerden daha kolay faydalanır.